HOLANDIA

Zaanse Schans

 

Data
01.05 - 03.05.2004

 

 

 

 

Kilka kilometrów na północ od Amsterdamu trafiliśmy do skansenu Zaanse Schans. Wprawdzie wstęp jest bezpłatny, ale dość drogi jest parking. Już przy wejściu widać było, że to nie jest skansen jakie oglądaliśmy do tej pory w innych krajach. 

Furtka przez którą się wchodzi do środka okupowana była przez dwóch mężczyzn z których jeden zatrzymywał wchodzących, a drugi w tym czasie robił im zdjęcia. Przy wychodzeniu ze skansenu sfotografowane osoby mogły kupić gotowe zdjęcie. Trochę dziwny sposób na zarabianie na turystach z których wielu nie życzyło sobie aby robiono im zdjęcia. Na szczęścieZabudowania w skansenie Zaanse Schans zorganizowanych wycieczek na których skupiał się fotograf było tak dużo, że nam udało się uniknąć przymusowego pozowania do zdjęcia.

W pierwszych zabudowaniach znajdują się liczne sklepy z pamiątkami - kolejny przejaw komercji. Na szczęście dalej było już troszkę lepiej i przyjemniej. Na początek wiatraki, trochę inne niż te w Kinderdijk, ponieważ pokazano ich przemysłowe zastosowanie. Oglądamy zabudowania typowe dla Holandii oraz wplecione w krajobraz kanały wodne, które podobnie jak na terenie całego kraju przecinają skansen w różnych kierunkach.

Na koniec oglądamy wytwórnię żółtych serów oraz poznajemy proces produkcji drewnianych butów. Zarówno różne gatunki serów jak i drewniane buty w różnych kolorach i rozmiarach można nabyć na miejscu. Zaanse Schans nie jest typowym skansenem ale mimo wszystko na małej powierzchni bardzo ładnie wkomponowano zabudowania typowe dla Holandii.

 

<<< Wstecz