HOLANDIA

Kinderdijk

 

Data
01.05 - 03.05.2004

 

 

 

Napisz do mnie
arek@adamski.pl

 

 

Niedaleko Roterdamu znajduje się miejscowość Kinderdijk, która słynie z wiatraków. Drewniane wiatraki można spotkać na terenie całej Holandii, ale nigdzie indziej nie tylko w kraju tulipanów, ale i na całym świecie nie ma w jednym miejscu zgromadzonych tak wielu wiatraków. Z tego teżJeden z 19 wiatraków w Kinderdijk powodu Kinderdijk znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzięki dobrze oznaczonym drogom łatwo trafić do Kinderdijk. Dla turystów zorganizowano obszerny i bezpłatny parking oddalony zaledwie kilkaset metrów od wiatraków. Wprawdzie przy wejściu na teren gdzie znajdują się wiatraki jest jeszcze jeden parking, ale jest on bardzo mały i panuje tam spory ścisk. Lepiej zostawić wcześniej samochód i przespacerować się, dzięki czemu można troszkę podpatrzeć jak mieszkają Holendrzy. A wszystko to dlatego, że okna parterowych domów nie są zasłaniane firankami. Przechodzień ma możliwość zaglądnięcia do środka przez szybę. W wielu oknach stoją specjalnie wystawione drobiazgi, które przyciągają uwagę przechodzących osób.

Wstęp na tren polderów, gdzie stoją wiatraki jest bezpłatny. Teren można zwiedzać pieszo lub na rowerze, korzystając ze ścieżki poprowadzonej pomiędzy kanałami wodnymi przy których stoją wiatraki. Innym sposobem na poznanie tego miejsca jest podróż łodzią, która pływając po kanale I kolejny wiatrak przepływa tuż obok wiatraków. Niestety spóźniliśmy się kila minut ponieważ łódź tyle co odpłynęła, więc nie pozostało nam nic innego jak długi i przyjemny spacer.

W Kinderdijk wiatraków jest 19, ale jak sami się przekonaliśmy trudno jest je policzyć. Rozmieszczone są bowiem na sporym terenie i wiatraki, które są bliżej zasłaniają te dalsze. Ostatecznie jednak doliczyliśmy się wszystkich wiatraków. Jeden z wiatraków jest odpłatnie udostępniony do zwiedzania. Cały teren dzięki wiatrakom wygląda bajecznie i jest jakby z innego świata. Chciałoby się tutaj zostać i pomieszkać przez jakiś czas w jednym z tych zabytkowych wiatraków. Tymczasem musimy się zadowolić noclegiem na kampingu do którego kierujemy się jadąc w stronę Amsterdamu. 

 

<<< Wstecz                                                                                                            Dalej >>>