HOLANDIA

Marken

 

Data
01.05 - 03.05.2004

 

 

 

Napisz do mnie
arek@adamski.pl

 

 

Po noclegu na kampingu w miejscowości Uitdam pokonaliśmy zaledwie kilka kilometrów i już znaleźliśmy się w Marken. Wioska rybacka znajduje się na wyspie, która została połączona z lądem za pomocą grobli, po której prowadzi droga. 

Samochód zostawiliśmy na płatnym parkingu na początku wioski. Dalej mogą jeździć już tylko miejscowi. Wczesny poranek sprawił, że turystów było jeszcze niewielu, a mieszkańcy MarkenDrewniana zabudowa na wyspie Marken dopiero otwierali sklepiki z pamiątkami. Ruszyliśmy wąskimi uliczkami na zwiedzanie wioski. Pierwsze co zauważyliśmy to kolorowe drewniane domy zbudowane na podwyższeniach. 

Marken skąpane w porannym słońcu i poprzecinane kanałami wodnymi to widok bajkowy. Uroczy jest niewielki port rybacki i mały ryneczek przy kościele. Jednak najbardziej niesamowite są poszczególne domy, a dokładniej ich dekoracje. Wiele domów jest ozdobionych od strony ulicy przeróżnymi drobiazgami, kwiatami, roślinami. Są więc kwiaty posadzone w ocynkowanych wiaderkach, figurki zwierzątek, niby przypadkiem rozsypane okazałe szyszki, wiklinowe buty w których rosną bratki i wiele innych. 

Najbardziej oryginalna jest jednak dekoracja, która na pierwszy rzut oka nie jest dekoracją i wygląda to tak jakby dwuletnie dziecko stojąc na krześle Niesamowite dekoracje domów w Marken zaglądało nieporadnie przez szybę do domu wypatrując rodziców. Oczywiście to nie dziecko tylko lalka tak ubrana i w taki sposób ustawiona, że dopiero po bliższym podejściu można się przekonać, że to tylko dekoracja. Na dodatek z ulicy widzieliśmy domownika czytającego w salonie gazetę. Gdzie indziej można zobaczyć takie niecodzienne obrazki jak nie w Marken.

Obeszliśmy wokoło wioskę podglądając jak żyją mieszkańcy Marken. Zobaczyliśmy inny świat, bardzo kolorowy, spokojny i ciekawy, taki w którym chciałoby się zostać na zawsze. Poza zdjęciami zrobionymi w wiosce, zabraliśmy z Marken pyszne pieczywo, które kupiliśmy w niewielkiej piekarni.

 

<<< Wstecz                                                                                                            Dalej >>>