WYCIECZKI

Zamek Czocha

 

Data

22.02.2003

 

  

 

Przydatne adresy
www.zamekczocha.pl

 

Zamek Czocha wznosi się nad Jeziorem Leśniańskim niedaleko Leśnej. Jadąc od Gryfowa Śląskiego można liczyć na drogowskazy, które poprowadzą najkrótszą drogą do zamku. Wspaniałej budowli raczej nie widać z daleka i gdy zniecierpliwienie daje już o sobie znać nagleBrama główna Zmaku Czocha pojawia się upragniony widok zabudowań Zamku Czocha.

Zostawiamy samochód na parkingu tuż przy wejściu do zamku i ruszamy na zwiedzanie. Strażnikowi płacimy za wstęp na zamkowe dziedzińce i dosiadujemy się, że dzisiaj nie zwiedzimy wnętrz zamku ponieważ jakaś firma urządza sobie na zamku bal. Nie pozostało nam nic innego jak dokładnie obejrzeć Zamek Czocha z zewnątrz.

Najwięcej czasu spędziliśmy na odkrywaniu urokliwych zakamarków dziedzińca przed głównym wejściem do zamku. Chodziliśmy wąskimi alejkami przy których znajdują się rzeźby, kamienna ława i stół, armaty oraz fontanna. Najciekawszym miejscem jest jednak kamienna altana z której roztacza się piękny widok zarówno na Zamek Czocha jak i na Jezioro Leśniańskie.

Wchodzimy na most który prowadzi wprost na zamek. Również z tego miejsca widoki są Kamienna altana na diedzińcu Zmaku Czochawspaniałe. Oglądamy z góry drugi z zamkowych mostów prowadzących na dolny dziedziniec. Żałujemy że nie możemy wejść nawet na zamkową wieżę, która z tego miejsca prezentuje się bardzo okazale.

Przechodzimy na dolny dziedziniec, który ma już zdecydowanie inny układ i wygląd. Pusty, podłużny plac okalają z jednej strony wysokie zamkowe mury, a z drugiej strony zewnętrzny mur obronny zamku. Na całej jego długości ciągnie się drewniany krużganek który jest udostępniony do zwiedzania. Na końcu dziedzińca po prawej stronie znajdują się kamienne schody, którymi można dostać się na dwa poziomy krużganka. Ciekawszy jest ten górny, ponieważ jest zdecydowanie dłuższy. 

Kończymy naszą wycieczkę i czujemy pewien niedosyt, że nie mogliśmy zobaczyć wnętrz Zamku Grodno. To co odkryliśmy na zewnątrz tak nam się jednak spodobało, że obiecaliśmy sobie wrócić tu jeszcze.