USA

Raport 2

 

Data
31.03 - 28.04.2001

 

 

USA

 

 

 

Napisz do mnie
arek@adamski.pl

 

 

Tekst: Michał Paszkowski

Nowy Jork 02.04.2001

W niedzielę i poniedziałek mieliśmy tu po 4 stopnie i deszcz przez pół dnia. Jest szaro i ciemno. Mimo wszystko znam już Manhattan jak własną kieszeń. Każdą ulice, każdy wieżowiec. Przeszedłem wzdłuż i wszerz całą wyspę oprócz dolnego Manhattanu, czyli Financial District. Tę część szturmujemy jutro z giełdą na Wall Street włącznie.

Na zupkę do Plaza Hotel

Nie wiem dlaczego często się w Polsce powtarza, że Stany są tańsze. Ceny są tu wręczPrzystań promowa w dzielnicy Manhattan nieporównywalne z Polskimi. Na szczęście jest wiele rzeczy, które kosztują niewiele. Nic nie kosztuje prom płynący z Manhattanu na sąsiednią wyspę, przepływający koło Statuy Wolności. Widok z promu na Manhattan zapiera dech w piersiach. Zupełnie nic nie kosztuje przepyszna zabawa, jaka czeka każdego na Time Square. Zabawa to jazda windą w czterdziesto- pięcio piętrowym atrium wewnątrz Hotelu Mariott. Przeżycie nie do opisania. Zupa cebulowa w jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli świata - słynnym Plaza Hotel-kosztuje 8,75$, niewiele drożej niż zestaw w Mc Donald`s.

Je je je

Most BruklińskiRóżnica miedzy Europejczykiem a Amerykaninem jest taka, że Europejczyk rodzi się, przeżywa swoje życie i umiera, natomiast Amerykanin rodzi się, przeżuwa swoje życie i umiera. Tu się je w ilościach hurtowych, bo tak jedzenie jest sprzedawane przez producentów. Można powiedzieć, że wieżowce producentów żywności rosną wzwyż, a ich klienci w szerz.

 

New York, New York, Gulliani, Gulliani

Każdy Nowojorczyk wyrecytuje bez zająknięcia kary, jakie mu grożą za każde wykroczenie. Za przekroczenie prędkości, czy rozmowę z prostytutką można wylądować w wiezieniu. Policję widaćSklepy i restauracje przy Time Square na co drugim skrzyżowaniu, a jak jej nie widać, to nie znaczy, że ona Ciebie nie widzi. W większości ruchliwych miejsc zainstalowano kamery, które wychwytują każde przekroczenie na drodze, za które wystawiają nam "rachunek" dostarczany prosto do naszej skrzynki pocztowej. Do czego jednak wynaleziono Polaków. Nasi rodacy zamalowują rejestrację bezbarwnym lakierem do włosów, czyniąc ją nieczytelną dla kamery. Rudy Gulliani znany na całym świecie szef Nowego Jorku wprowadza coraz nowsze pomysły w życie, ucząc Nowojorczyków porządku. Nie ma już na przykład na ulicach słynnych sprzedawców hot dogów, ponieważ uznano je za zbędny element krajobrazu miasta.

 

<<< Wstecz                                                                                                            Dalej >>>