SŁOWACJA

Spiska Sobota

 

Data
12.08 - 15.08.2006

 

 

 

 

Na koniec dnia pojechaliśmy do zabytkowej dzielnicy Popradu. Spiska Sobota uważana jest za klejnot zabytków artystyczno-historycznych. Miejsce to jest zupełnie inne od reszty Popradu. Odrestaurowane, kolorowe kamieniczki ciągną się wokół całego, ogromnego placu pośrodku którego stoi kościół, dzwonnica i dom miejski. Spiska Sobota nosiła kiedyś nazwę Forum Sabate, co oznacza targ, który odbywa się w sobotę, Miasto targowe było konkurentem dla takich miast spiskich jak Keżmarok i Lewocza.

Dzięki temu, że Spiska Sobota nie leży bezpośrednio przy głównych ciągach komunikacyjnychSpiska Sobota Popradu panuje tu cisza i spokój. Spiska Sobota ma dobrze oznakowany dojazd, a miejsca parkingowe są łatwo dostępne. Warto więc wybrać się na krótki spacer i zobaczyć z bliska odrestaurowane kamieniczki. Najbardziej charakterystyczne są budynki archiwum w którym nadal przechowuje się dokumenty powiatów Poprad i Keżmarok.

Jeżeli Spiska Sobota spodoba się komuś na tyle, że chciałby zostać tu na dłużej, to może znaleźć nocleg z w jednym z pensjonatów, które mieszczą się w zabytkowych kamienicach.

 

<<< Wstecz                                                                                                            Dalej >>>