WROCŁAW

Ogród Japoński

 

 

 

 

Napisz do mnie
arek@adamski.pl

 

Wrocławski Ogród Japoński jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. To nie tylko ostoja ciszy i spokoju, ale również przepiękny ogród, po którym spaceruje się z wielką przyjemnością. Urocze alejki, różnorodna roślinność, kamienne ozdoby oraz wodne kaskady pozwalają odpocząć od trudów dnia codziennego. Wybierając się do Ogrodu Japońskiego warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić piękne zakątki ogrodu. 

Ogród Japoński we wrocławskim Parku Szczytnickim 

Założony w roku 1913 na Wystawę Stulecia jako część Wystawy Sztuki Ogrodowej. Autorzy: hrabia Fritz von Hochberg z Iłówej k. Żagania i Mankichi Arai - ogrodnik z Tokio. Po wystawie zlikwidowany ze względu na prowizoryczny charakter większości budowli (pawilon herbaciarni, trejaże, pergole) oraz wypożyczone elementy wyposażenia. Zachowały się ścieżki, kształt stawu,Ogród Japoński we Wrocławiu - GALERIA ZDJĘĆ południowa część ogrodu z jej pagórkowatym krajobrazem, ciekami wodnymi i roślinnością.

Prace nad rewaloryzacją Ogrodu Japońskiego rozpoczęto w roku 1993. Analiza roślinności (głównie drzew) wykazała na terenie Ogrodu aż 26 gatunków spotykanych tylko w Japonii i 31 gatunków występujących na obszarze Japonii i Azji Wschodniej - większość to pozostałość założenia z 1913 r. Dzięki nawiązanej w roku 1994 współpracy ze specjalistami z Japonii, rewaloryzacja Ogrodu Japońskiego została z powodzeniem zrealizowana.

Dzisiejszy Ogród spełnia wymogi japońskiej sztuki ogrodowej. Stworzono w nim dwie kaskady wodne - w północnej części ogrodu kaskadę "żeńską" (ONNA-DAKI), z której woda spływa łagodnie, powoli, w kierunku południowym - do stawu, oraz kaskadę "męską" (OTOKO-DAKI) - jako gwałtowną kurtynę wody, która następnie, za pośrednictwem strumieni, łączy się w stawie z wodą kaskady "żeńskiej".

Do Ogrodu prowadzi brama wejściowa (SUKIYA-MON), z której kamienna, szeroka droga wiedzie do drewnianego mostu nad stawem (YUMENDO-BASHI) - z zadaszonym pawilonem widokowym pośrodku. Urozmaicona linia ścieżek pozwala na dotarcie do atrakcyjnych miejsc Ogrodu, otwierając przed zwiedzającymi coraz to nowe widoki i obrazy, zapraszając do zatrzymania się i chwili medytacji.

Ogród ma też boczną bramę wejściową (KABUKI) oraz dwa obiekty: dom typu AZUMAYA, będący pawilonem herbacianym, a w północnej części altanę wypoczynkową, umożliwiającą spojrzenie na Ogród Japoński we Wrocławiu - GALERIA ZDJĘĆ panoramę ogrodu w spokoju i skupieniu. Przy bramie głównej, przy kaskadzie "męskiej" oraz pawilonie herbacianym stoją piękne kamienne misy na wodę  (TSUKUBAI) do obmywania rąk. 

Na wyspie i w kilku innych atrakcyjnych punktach ogrodu ustawiono oryginalne japońskie kamienne latarnie (TOUROU, KASUGA). Boczne ścieżki pozwalają - dzięki kamiennym mostkom (ISHIBASHI) - przejść strumienie i obejść staw blisko lustra wody. Dotychczasowy most przez staw zastąpiono łukowym mostem drewnianym.

Obiekty budowlane - bramy, mosty i pawilony są połączeniem myśli i tradycji japońskiej z kunsztem polskich wykonawców. Ze względu na wyjątkowy charakter ogrodu i jego niezwykle cenne wyposażenie oraz wymagającą szczególnej troski szatę roślinną - całość ma stalowe ogrodzenie nawiązujące charakterem do tradycyjnych japońskich ogrodzeń bambusowych.

 

Ogród Japoński we Wrocławiu

Adres: ul. Mickiewicza, Wrocław

Godziny otwarcia: od 9.00 do 19.00 w okresie od 1 kwietnia do 31 października