GÓRY

Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka

 

Data
24.08.2002

 

 

 

Napisz do mnie
arek@adamski.pl

 

Jedną z górskich atrakcji są wodospady, które tworzą potoki spływające z gór. W okolicy Szklarskiej Poręby znajdują dwa wodospady, które są łatwo dostępne i licznie odwiedzane przez turystów. Na rzece Szklarka powstał Wodospad Szklarki, a potok Kamieńczyk utworzył Wodospad Kamieńczyka.

Przed wjazdem do Szklarskiej Poręby zatrzymaliśmy się na parkingu przy Wodospadzie Szklarki. Pomimo wczesnej pory nie byliśmy jedynymi którzy chcieli zobaczyć wodospad. Szlak prowadzący do wodospadu biegnie wzdłuż brzegów rzeki, aDroga do Wodospadu Szklarki droga jest krótka i doskonale utrzymana, dzięki czemu po kilku minutach dotarliśmy na miejsce.

Wodospad Szklarki tworzy górski potok spadający z wysokości 13 metrów szeroką kaskadą zwężającą się ku dołowi i skręcającą spiralnie. Wodospad można podziwiać ze zbudowanej platformy widokowej. Miejsce przy wodospadzie jest na tyle urokliwe, że każdy chce mieć pamiątkowe zdjęcie, co sprawia, że czasami trzeba zaczekać na swoje pięć minut.

Na prawo od wodospadu znajduje się schronisko PTTK Kochanówka, które omijamy i wchodzimy do góry po kilkunastu betonowych schodkach. Brzegiem rzeki prowadzi szlak, którym można podejść powyżej wodospadu, aby zobaczyć go z góry. Dalej ścieżka prowadzi łagodnie pod górę. Dla bezpieczeństwa zwiedzających pomiędzy rzeką a ścieżką ustawiono drewniane ogrodzenie.

Dotarcie do drugiego z wodospadów wymaga przejechania przez całą Szklarską Porębę. Przy wyjeździe na Jakuszyce, tuż przy drodze znajduje się dogodny, lecz płatny parking z którego można rozpocząć wędrówkę czerwonym szlakiem do Wodospadu Kamieńczyka. Pierwsza część Kanion Kamieńczykadrogi jest łatwiejsza, ponieważ teren jest niemal płaski. Dopiero końcowy odcinek drogi wymaga większego wysiłku, który trzeba włożyć aby podejść pod spore wzniesienie. Wyłożona kamieniami droga jest zazwyczaj licznie oblegana przez turystów udających się w góry.

Wodospad Kamieńczyka można zobaczyć z dwóch miejsc. Na wysokości schroniska wystarczy podejść na lewo do ogrodzenia, skąd można podziwiać górną część wodospadu. O wiele ciekawsze jest jednak zejście na dno kanionu i obejrzenie wodospadu w całej okazałości. Za to drugie rozwiązanie trzeba jednak zapłacić. W kasie biletowej dostajemy bilet oraz plastikowe kaski, które mają nas chronić przed spadającymi z góry odłamkami skał.

Na dno kanionu schodzimy po metalowych schodach. Dalej poruszamy się po chodniku przytwierdzonym do skalnej ściany, którym docieramy do podnóża wodospadu. Woda spada tu z wysokości 27 metrów tworząc malowniczą kaskadę, na którą składają się trzy nierównej wysokości progi. Dopiero z tego miejsca widać piękno Wodospadu Kamieńczyka. Duże wrażenie robi także Kanion Kamieńczyka o długości 100 metrów i pionowych ścianach o wysokości do 25 metrów.

Na zwiedzanie Wodospadu Szklarki wystarczy zarezerwować godzinę czasu, natomiast wycieczka do Wodospadu Kamieńczyka może zająć w zależności od kondycji od dwóch do trzech godzin.