GÓRY

Ogród Bajek

 

Data
04.11.2001

 

 

 

Napisz do mnie
arek@adamski.pl

 

Zaraz po wjeździe do Międzygórza zatrzymaliśmy się na parkingu koło hotelu Nad Wodospadem.  Przeszliśmy na drugą stronę drogi i weszliśmy na teren Rezerwatu Wilczki. Z tego miejsca jeszcze nic nie zapowiadało widoków, które zaraz mieliśmy zobaczyć. Kamienne schodki zaprowadziły nasWodospad Wilczki w dół malowniczego kanionu w którym płynie rzeka Wilczka. Z tego miejsca widać doskonale jak górski strumień pokonuje kilka niedużych kaskad.

Przechodzimy po żółtym mostku pod którym znajduje się największa atrakcja tego miejsca - Wodospad Wilczki. Żeby zobaczyć wodospad w całej okazałości trzeba jeszcze przejść kilkadziesiąt metrów. Dopiero z przeciwległego brzegu kanionu można w pełni docenić piękno wodospadu. Wody rzeki Wilczki z wysokości dwudziestu metrów spadają ze skalnego progu do niewielkiego basenu.

 

Wodospad jest dużą atrakcją na drodze do nie mniej ciekawego miejsca, którym jest Ogród Bajek. Czerwony szlak prowadzi nas w górę po kamiennych schodach. Dalej trasa jest już łatwiejsza i po dwudziestu minutach docieramy na skraj bajkowej krainy. Przy górskiej drodze wznosi się drewniany płot za którym znajduje się Ogród Bajek. Kupujemy bilet wstępu i ruszamy wąskimi alejkami na zwiedzanie.

Zaraz przy wejściu natrafiamy na liczne drewniane tabliczki na których zostały wyryte zabawne sentencje. Na jednej z takich tabliczek zapisana została historia Ogrodu Bajek:

Ogród Bajek leży na wysokości 780 m. n.p.m. Zajmuje powierzchnię 0,23ha. Został założony po I Wojnie Światowej przez Izydora Kriestena, pracownika leśnego, który tutaj wybudował sobie dom mieszkalny. Ten wielki miłośnik przyrody tworzył swoje dzieło przez około 20 lat. Z korzeni, gałęzi oraz kory drzew powstawały baśniowe postacie, altany, domki, zamki, pałace, wokół których wokół których zasadził wiele ozdobnych krzewów i kwiatów. W końcu lat 60-tych pozostawiony bez opieki Kot w Butach ogród został poważnie zniszczony. W latach 1974-79 został odnowiony przez harcerzy z Poznania. W latach 1981-85 pozostawiony bez opieki został zniszczony w 70%. W 1985 r. został przejęty przez oddział PTTK im. M. Orłowicza w Międzygórzu i odnowiony. Rzeźby przedstawiające postacie bajkowe wykonali zasłużeni działacze turystyczni: rzeźbiarz-amator Jerzy Drażkowski, Czesław Zawojski i inni. Ogród Bajek został oddany do zwiedzania po remoncie 14.09.1986 r.

W ogrodzie znajdują się liczne postacie z bajek i baśni. Jest tutaj Pinokio, Duch Gór, Jaś i Małgosia, Gargamel i Klakier, Kot w Butach, Koziołek Matołek, Koszałek Opałek, Bolek i Lolek oraz wiele innych. Sporą część ogrodu zajmują domki i altanki. I tak oglądamy Domek Królewny Snieżki, Altankę Ducha Gór, Domek Trapera, Domek Szczęścia i Domek Miłości. Odnaleźliśmy także Źródło Rozkoszy oraz Źródło Wody Miłości. Wszystkich atrakcji Ogrodu Bajek nie sposób wymienić, ale zapewniam, że w tym ogrodzie wszystko jest wyjątkowe.

 

Ogród Bajek jest miejscem do którego powinny zaglądać wszystkie dzieci. I te naprawdę małe i te już całkiem duże, które od lat nie czytają i nie oglądają już bajek. W każdym z nas jest przecież coś z dziecka. Jeżeli nie wierzycie, to w Ogrodzie Bajek się o tym przekonacie. W tym miejscu wszystko wyda się wam dziwnie znajome.